Češi při prodeji nemovitosti zapomínají na odpovědnost za její stav

Když budete kupovat byt nebo dům, nesmíte zapomenout na technický stav objektu. Ročně se v České republice prodá přes půl milionu bytů a domů. Přitom jich je většina ve špatném stavu. Někteří kupující to ale neřeší a někteří dokonce ani netuší, co je špatně. Protože se špatný stav viditelně neprojevil v době koupě, ale následně, nic tomu nevadí, protože máte možnost reklamovat tuto situaci ještě pět let od koupě bytu nebo domu.

Noví majitelé můžou žádat buď slevu z kupní ceny, nebo odstranění závad.

                                              

Podle statistik je v USA devět z deseti domů a bytů podrobeno technické prohlídce před prodejem. V České republice je to pouze jedna z deseti! Jakmile nový majitel zjistí technické problémy, ihned by je měl oznámit prodávajícímu a je příhodné toto zjištění si nechat podložit vypracovaným odborným posudkem a poté žádat náhradu od prodávajícího. Podle pracovníků realitních kanceláří se tyto posudky v Česku tak často nedělají z důvodu nedostatku nemovitosti. Pokud se vám nějaký dům či byt líbí a za vámi čeká dalších 6 zájemců, kývnete na koupi bez technické prohlídky. Ovšem tato technická prohlídka by měla být standardem, chrání nejen kupujícího, ale také prodávajícího

                                              

Jedním z dalších omylů je fakt, že si kupující myslí, že s případnou reklamací mu pomůže realitní kancelář, přes kterou si byt či dům koupili. Ale ani toto není pravda. Pomoc realitní kanceláře by musela vyplývat pouze ze smlouvy, kterou uzavřel kupující s realitní kanceláří. Jinak za tyto nedostatky odpovídá výhradně prodávající. Smlouvy s realitní kanceláří ohledně těchto vad nejsou v České republice standardní, proto je tedy nejpříhodnější, aby si kupující, ve svém vlastním zájmu, nechal vypracovat technický posudek na stav nemovitosti. Jakmile se nastěhujete a zjištění, že se po domě šíří zápach z netěsné kanalizace, nebo máte popraskané stěny kvůli nedostatečnému vyztužení zdiva či odpadávající obklady vám dokážou pořádně znepříjemnit první dny v novém bydlení. Jedná se sice o typické chyby a reklamovatelné, ale proč se tomu nevyhnout, pokud kupující má tu možnost.

Pokud máte více otázek, určitě se obraťte na naše realitní makléře, jsou připraveni vám při koupi nebo prodeji bytu/domu pomoct jak nejlépe budou umět.